sobota, 5 września 2015

Novy Dvur-Arboretum.

Gdy dojeżdżaliśmy do Novego Dvoru towarzyszył nam mocno padający deszcz, mimo to nie przestraszyliśmy się niesprzyjającej aury i ochoczo ruszyliśmy do zwiedzania  arboretum położonego tuż przy granicy polskiej.
Czeskie arboretum założył Quido Riedel, na powierzchni 1,8 hektara wokół pięknego pałacyku powstał park krajobrazowo-przyrodniczy z 500 gatunkami drzew i krzewów egzotycznych,które stały się początkiem założenia ogrodu dendrologicznego.
Obecnie w pałacyku znajduje się administracja parku Sląskiego Muzeum Ziemskiego,a powierzchnię arboretum zwiększono do 23 hektarów,zwiększyła się także kolekcja drzew i krzewów.
Wędrówkę po ogrodzie rozpoczęliśmy od stawu który znajduje się tuż przy wejściu do ogrodu.Drewniana barierka porośnięta była pnącą nasturcją i posadzonymi w skrzynkach jednorocznymi kwiatami.
Tuż obok stawu natknęliśmy się na szklarnię z roślinami tropikalnymi i na wspaniałą zielną rabatę nad którą unosił się aromatyczny zapach ziół.Na podwyższonej rabacie ozdobionej murem z kamienia,zioła prezentowały się bardzo efektownie.
Malowniczymi ścieżkami wijącymi się między ogromnymi okazami drzew;sosnami,cedrami ,metasekwojami,magnoliami,czereśniami, spacerowaliśmy, co rusz zatrzymując się i przyglądając nie znanym nam roślinom.Mężowi spodobały się gigantyczne krzewy różaneczników, w czerwcu gdy kwitną musi tu być przepięknie.
Zwiedzaliśmy arboretum pod koniec sierpnia i dostrzegliśmy kilka drzew kwitnących o tej porze,choć większość drzew szykuje się już do zmiany koloru liści,a tu niespodzianka-kwiaty.Szkoda że nie wszystkie drzewa były opisane,akurat te nam nieznane nie miały tablic.
Spacerując doszliśmy do pałacyku ,a przed nim dosyć dużego tarasu obsadzonego pelargoniami,petuniami . Przed wejściem na taras rosła szkarłatka amerykańska,nie wiem dlaczego ja w ogrodzie nie mam szkarłatki to bardzo ciekawa roślina szczególnie dekoracyjne są owoce.
Perukowiec.
Ziołowa rabata.
W szklarni tropikalnej.
Mąż przygląda się olbrzymiemu różanecznikowi.
Szkarłatka amerykańska.
Pałacyk-siedziba administracji arboretum.
2 komentarze:

  1. Fajna wycieczka, ciekawe rośliny. Chciałoby się to zobaczyć na żywo. Może w przyszłym roku. Ja mam trochę dalej. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jan,możesz zaplanować wycieczkę na kilka dni i zwiedzić Czechy.Z Katowic do Novego Dvoru jest około 110km jeśli dobrze pamiętam.Obecnie w arboretum rośnie około 7000 gatunków roślin jest co oglądać.

      Usuń