piątek, 13 listopada 2015

Flora-Ogród Botaniczny w Kolonii.

Wyspa Lindau miała być ostatnim miastem które mieliśmy zwiedzić w Niemczech,mąż zachęcał i namawiał żebyśmy koniecznie pojechali do Kolonii.Byliśmy już bardzo zmęczeni,mimo to wobec takiej propozycji męża nie mogłam się nie zgodzić i odmówić.
Gnaliśmy przez noc ponad 600 kilometrów ,jazda niemieckimi autostradami to naprawdę czysta przyjemność,a Niemcy mają ich największą sieć w Europie i są doskonałej jakości.
Mąż kierował samochodem i powiedział że ostatkiem sił dojechał do Kolonii,mnie czerwone światła samochodów jadących przed nami rozmazywały się w smugi starałam się za wszelką cenę nie zasnąć żeby dotrzymać towarzystwa mężowi.
W Kolonii mieliśmy wynajęty pokój i dosłownie rzuciliśmy się na łóżko,dopiero po kilku godzinach snu mieliśmy siłę żeby znowu zacząć zwiedzanie .
Kolonia kojarzyła mi się z miastem dużym,przemysłowym i ciasnym.
Moim oczom ukazało się całkiem ładne ,czyste, bardzo rozlegle miasto z ogromną ilością zielonych parków i z szerokimi ulicami.

Flora Ogród Botaniczny.

Celem ogrodu jest utrzymywanie i rozbudowa kolekcji roślin rosnących w gruncie,które w naszym klimacie raczej nie rosną.Rośnie tu spora kolekcja kamelii,fuksji,banksji,abelii,bambusów i palm.
W ulotkach nie znalazłam informacji ile wszystkich gatunków roślin rośnie w tym ogrodzie.ale jest ich mnóstwo.
Naszą szczególną uwagę zwrócił Cypryśnik błotny(Taxodium distichum) który tworzy tak zwane korzenie oddechowe.
Są to zgrubienia na korzeniach wyrastające powyżej poziomu gleby w odległości do kilkunastu metrów od pnia.
Cypryśnik błotny,a właściwie to jego korzenie.

Kolner Seilbahn.

Była pierwszą wybudowaną kolejką linową w Europie wznoszącą się nad rzeką.Kolejka unosi się nad rzeką Ren i łączy jej dwa brzegi.I jest wspaniałą podniebną atrakcją .W najwyższym punkcie osiąga ponad 50 metrów .
Przyznam że trochę ogarnął mnie strach gdy unosiliśmy się coraz wyżej,mąż z uśmiechem na twarzy mówił-patrz! jakie wspaniale widoki.Przez moment widziałam siebie w Renie na szczęście wszystko dobrze się skończyło:)
Z takiej wysokości podziwia się wspaniałą sylwetkę miasta katedralnego.Kolejka została otwarta w 1957 roku.Od momentu otwarcia kolejki przewiozła ona prawie dwa miliony osób.Kolejka na specjalne okazje kursuje również nocą.Z góry jest fantastyczny widok na katedrę,na port i na łaźnie termalne które znajdują się w Rheinpark.


Łaźnie termalne.

3 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Do dziś sobie z mężem wspominamy nasze wycieczki i planujemy podróże na następny rok.

      Usuń