niedziela, 28 lutego 2016

Wiosenna inicjacja sezonu w Ogrodzie Marzeń.


 Ogród Marzeń już czynny dla zwiedzających,zwykle jest czynny od 15 marca ,ale jeśli pogoda pozwala i wiosna przybywa wcześniej wtedy i ogród otwiera wcześniej swoje bramy.
Zapraszam wszystkich także czytelników bloga,jeśli będziecie w pobliżu zajrzyjcie proszę do Ogrodu Marzeń.
Choć udostępniam go bezpłatnie w soboty i niedziele, także w pozostałe dni tygodnia chętnie pokazuję swoją zieloną oazę.
Tych którzy z daleka chcieliby przyjechać proszę napiszcie maila,kiedy będziecie w mojej okolicy to postaram się wtedy być,bo jak wiecie prowadzę też wędrowny tryb życia i chętnie odwiedzam inne ogrody,a także wędruję szlakami górskimi by napawać się pięknem przyrody.
Jak już kiedyś wspomniałam w poprzednich postach bardzo chciałabym ,aby mój wiosenny ogród był podobny do holenderskiego ogrodu Keukenhof .
Zadanie jest szalenie trudne,bo nie dysponuję tak ogromną przestrzenią i mój ogród nie może być tylko ogrodem cebulowych kwiatów.Muszę też cierpliwie czekać ,aż moje cebulowe się rozrosną,choć oczywiście nie mogłabym nie kupić kilka cebul innych odmian ,jakoś tak ciężko się powstrzymać:)
Tworzę swój prywatny botanik w którym są także byliny.
I nie jest łatwo pogodzić jedne rośliny z drugimi,ponieważ te drugie szybko się rozrastają ,a ich częste dzielenie i przesadzanie niszczy cebulki wiosennych kwiatów.
Mimo to postanowiłam spróbować i na każdej rabacie sadzę narcyzy,szafirki,triteleje i tulipany,z tulipanami mam kłopot ponieważ oprócz mnie kochają je nornice ,a sadzenie w koszykach nie wchodzi w grę bo nie chcę mieć parę kwiatów tylko całą rabatę.
Na każdej rabacie sadzę jeden gatunek narcyzów i dobieram odpowiednie byliny jeden- góra dwa gatunki.,
Najbardziej podobają mi się białe narcyzy które posadziłam w Leśnym Zakątku wśród zielonego bluszczu,wiosną ich białe kwiaty tworzą wspaniały kontrast na tle błyszczącej zieleni.
Białe narcyzy mają tę dodatkową zaletę ,że bardzo szybko się rozrastają tworząc spore kępy słodko pachnących kwiatów.
Trzysta roślin w Ogrodzie Marzeń zostało podpisanych.
Oprócz nieustającej pracy w ogrodzie i wielkiej radości jaką mi dają rośliny,mam też marzenia:)
Chciałabym odwiedzić kilka ogrodów z których czerpię inspiracje;Keukenhof,Ogród Moneta w Giverny,Ogród Butchart na wyspie Vancuver i Ogród Japoński w Japonii wtedy, gdy kwitną tam wiśnie uznawane za symbol Japonii.
Być może wkrótce uda mi się odwiedzić jeden z wymienionych ogrodów ,ale o tym na razie cicho sza.......żeby nie zapeszyć:)

I wielka prośba do moich sąsiadów bliższych i dalszych,jeśli macie w nadmiarze sadzonki niezapominajki ,nie wyrzucajcie -podarujcie dla mojego ogrodu,pilnie potrzebujemy:):):)

Zawilec żółty,o żółtych kwiatach.

Narcyzy
Trzykrotka wirginijska

Narcyzy białe
Serduszka wspaniała
Tulipany


Floks wiechowatyMoje maleństwa już wychodzą.
6 komentarzy:

 1. Jestem pewna, że wszystkie Twoje marzenia się spełnią...
  Pozdrawiam :)))*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję,mocno w to wierzę:)Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Z ogromną przyjemnością odwiedzę Twój przepiękny ogród - jeżeli będę w pobliżu. I ja życzę Ci, aby wszystkie Twoje marzenia ogrodnicze się spełniły, pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i serdecznie zapraszam:)wiosennie pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Okna podobnie jak u mnie zaaranżowane, podziwiam Twój zapał do opisywania roślin.Mamy podobne marzenia co do odwiedzania pięknych ogrodów, zaczęłabym teraz wiosna od ogrodu w Holandii, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie nie tylko okna zapchane ,ale też część salonu.Właśnie holenderski ogród będzie tym pierwszym który odwiedzimy.Hotel zarezerwowany jeszcze tylko bilety do ogrodu, abyśmy nie musieli czekać w długich kolejkach.Pozdrawiam:)

   Usuń