niedziela, 23 kwietnia 2017

Kwiecień w Ogrodzie Marzeń.


Tegoroczny kwiecień serwuje nam niezłą wiązankę pogodową, mieliśmy burze z gradem,deszcz,ciepłe dni i zimne z ciągle sypiącym śniegiem.Nawet teraz gdy piszę post to w oknie kuchennym widzę czarne chmury nad Starym Sączem, które nie wróżą nic dobrego,bo niosą deszcz i śnieg,a w oknach, w salonie widzę błękitne niebo i słońce.Taka pogoda w kratkę zaczęła się przed świętami, i chyba ani myśli ustąpić,nawet specjaliści od pogody nie podają optymistycznych wiadomości.
Kwiecień to taki miesiąc przygotowania do sezonu letniego,wszystko zależy od nas ogrodników,im lepiej przygotujemy ogród tym piękniej odwdzięczy się nam latem.
Ja jestem już po pierwszym koszeniu trawnika,kosiarki zostały sprawdzone i wypróbowane po kilku miesiącach odpoczynku.Na szczęście działają bez zarzutu.
Ani na rabatach,ani też w ogrodzie warzywnym nic nie siałam, poczekam do początku maja,może zrobi się cieplej.Kiedyś warzywa siałam wcześniej i przykrywałam cienką agrowłókniną,przychodziły majowe intensywne deszcze i po maleńkich wschodzących warzywach nie było ani śladu.W tym roku będzie bez agrowłókniny,metodą prób i błędów.
Nie oznacza to jednak,że warzywnik jest pusty.
Rośnie już pięknie,czosnek, posadzony jesienią i bób posadzony w styczniu - tak,tak nie żartuję,bób sadzony zimą .
Z tym bobem praktykuję tak kilka lat,czasem gdy mróz i śnieg są w styczniu, to sadzę w lutym.
Bób z zimowego sadzenia jest odporniejszy na choroby i nie atakują go tak zaciekle mszyce,a na minusowe temperatury jest odporny.Z temperaturą do minus pięć stopni u mnie radzi sobie dobrze.
Ja uwielbiam wszelakie grochy i bez bobu nie może być mój warzywnik.
Warzywnik z czosnkiem i bobem.

2 komentarze:

 1. Dobrze, że nie siałaś jarzyn, bo po tych przymrozkach musiałabyś to robić kolejny raz:)
  Bardzo podobają mi się Twoje ogrodowe pergole. Kiedy obrosną będą wyglądać rewelacyjnie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauczyłam się ,że w pewnych sprawach nie należy wyprzedzać Matkę Naturę:)

   Usuń