środa, 2 sierpnia 2017

Katedra w Koln.


Katedra w Kolonii- św.Piotra i Najświętszej Marii Panny,to najwyższa katolicka świątynia na świecie i najważniejszy kościół Niemiec.
Zbudowana została w stylu gotyckim.Jej ponad 157 metrowe wieże widoczne są z daleka.
Budowa świątyni trwała ponad sześćset lat ,z przerwami.
W czasie drugiej wojny światowej,gdy lotnictwo alianckie zbombardowało i zniszczyło miasto,równając je z ziemią,katedra przetrwała-niemal nienaruszona.Niektóre fragmenty jak i część dachu zostały zniszczone odłamkami po pociskach.
Największym zagrożeniem katedry są kwaśne deszcze,które przeżerają kamień,dlatego cały czas trwają prace renowacyjne,mające na celu ochronę tego zbytku.
Katedra została zbudowana w całości z kamienia.
Dwudziestocztero tonowy Gruby Piotrek,czyli Dzwon św.Piotra to największy na świecie bijący dzwon.
Okna katedry zdobią witraże zwane Stare i Nowe Okno Biblijne.
Najcenniejsze  zabytki są skryte wewnątrz świątyni  -Relikwie Trzech Króli,arcydzieło średniowiecznej sztuki złotniczej.
Na uwagę zasługuje Gotycki Ołtarz Klarysek,Krucyfiks Gerona pochodzący z X wieku,mający wysokość 2,88 metrów i wykonany jest z drewna dębowego.
W katedrze znajduje się kaplica św.Jana Chrzciciela i spoczywa w niej pierwsza królowa naszego kraju,żona Mieszka II-Rycheza.
Ta część,a także Relikwie Trzech Króli są oddzielone od zwiedzających można je zobaczyć w grupach z przewodnikiem i za opłatą.


Stare Okno Biblijne.


Gotycki Ołtarz Klarysek.
Powstał około 1350-1360 roku.Najstarszy ołtarz sakramentalny z wbudowanym na stałe tabernakulum.Pochodzi z byłego klasztoru Franciszkanek pod wezwaniem św.klary.


Krucyfiks Gerona.Ołtarz św.Agilolfa.


Rzeźba św.Krzysztofa z 1410 roku.
Na placu przy katedrze działała- biblioteka wymienna.Jedni przynosili książki, i brali te, które im się spodobały.Inni leżeli w mięciutkich pufach -czytali,a inni po prostu odpoczywali.


Zdjęcia z czasów II wojny światowej na których widać,jak bardzo zostało zniszczone miasto Kolonia,a katedra - przetrwała.Na placu przy katedrze dużo artystów,grajków,śpiewaków i malarzy.
Nagrodziliśmy tego artystę,bo podobał nam się namalowany obraz.


Stare Okno Biblijne.
2 komentarze:

  1. Wspaniała. Piękne ujęcia, zachwycam się. Katedra, której piękna chyba nie da się opisać. Bardzo jest ciekawa jej historia. Ohhh chciałabym ją odwiedzić. Coś magicznego. Już przy samym oglądaniu zdjęć poczułam klimat jak z baśni.
    Super post. Miłego dnia Wam życzę. :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Katedra jest ciekawa jako budowla,architektoniczna perełka i bogata w historię.Sześćset lat to dużo czasu zamkniętego w tej ogromnej budowli.Pozdrawiam serdecznie z gorącej południowej Polski:)

    OdpowiedzUsuń