wtorek, 9 sierpnia 2016

Ogród Botaniczny Fuveszkert -Budapeszt.

ELTE Fuveszkert-Ogród Botaniczny Uniwersytetu Eotvos Lorand istnieje przez 150 lat w swoim obecnym miejscu,w samym sercu Jozsefvaros(części Budapesztu).
W rezerwacie przyrody na 3,1 ha, ogród botaniczny posiada 8000 gatunków i odmian roślin.
Palmiarnia została zbudowana w 1864 roku,a całkowicie odnowiona w 2011 roku,a nowe cieplarnie są domem dla tropikalnych i subtropikalnych roślin.
Na początku ubiegłego wieku powierzchnię uprawianej ziemi,aż dwie trzecie obszaru zostało zajęte przez budynki kliniczne.
W ogrodzie jest bardzo bogata kolekcja kaktusów,orchidei,palm,lagerstroemi indyjskiej która ogromnie mi się spodobała i wciąż czekam na kwiaty swojej lagerstroemi,hibiskusa bylinowego którym zachwycił się mąż,jego kwiaty były dwa razy większe od mojej dłoni .
W arboretum w ogrodach skalnych, znajdują się o wyjątkowej wartości rośliny alpejskie z Alp.Karpat i Bakanów.
Fuveszkert jest żywym muzeum,schronieniem dla rzadkich i zagrożonych gatunków roślin z Węgier oraz całego świata.Jest także domem dla wielu gatunków zwierząt,ptaków,ryb,żółwi,wiewiórek,jeży i nietoperzy.

W minioną niedzielę wybraliśmy się na wycieczkę do Budapesztu,jak zawsze naszym głównym celem podróży był ogród.
Podróż samochodem tam i z powrotem zajęła nam prawie dwanaście godzin,o trzeciej rano byliśmy już w drodze do Budapesztu i jak zawsze mąż okazał się wspaniałym nawigatorem,a nawigacja samochodowa zaprowadziła nas pod samą bramę budapesztańskiego ogrodu.A ja chyba niezłym kierowcą skoro wytrzymałam wielogodzinne  prowadzenie samochodu.

Jak Węgry to oczywiście hektary pól słonecznikowych.
Ogród Botaniczny Fuveszkert.Hibiskus bylinowy


Lagerstroemie indyjskie-w kolorze białym,bordowym ,w różnych odcieniach różu i fioletu. Lagerstroemie rosną w gruncie,moja rośnie w donicy, nasze zimy nie są tak łagodne jak na Węgrzech.


Cudowna aleja z lagerstroemii.Ogród z bonsai.

Lotos.
Mając wolne popołudnie postanowiliśmy zobaczyć modry Dunaj i spacerować naddunajską promenadą po stronie Peszt.Przy promenadzie są liczne kawiarenki i bardzo dużo turystów.


Most Wolności(Szabadsag Hid) warto zwrócić uwagę nie tylko na piękną panoramę rozciągającą się z mostu,ale także na zielone detale mostu.


Wzgórze Gellerta.

Na wzgórzu znajduje się ogromny posąg kobiety,która wznosi ręce i trzyma w nich gałązkę palmy-symbol pokoju i wolności.
Na wzgórzu są balkony i tarasy.

Klasztor Pauliński przy Kościele Skalnym(Szkilatemplom) u podnóża góry Gellerta jest dziełem polskich Paulinów utworzony w dużej grocie skalnej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz