wtorek, 25 lipca 2017

Leverkusen z Ogrodem Japońskim.


Przy wejściu i wyjściu z ogrodu znajduje się tablica informacyjna,a na niej niezbyt wiele informacji o ogrodzie.
W Internecie też nic ciekawego nie wyszperałam,prócz tego co napisane jest na tablicy i co zobaczyły nasze oczy.
Ogród znajduje się na terenie CHEMPARK i ma powierzchnię 15 000 m2,z czego większość powierzchni zajmują zbiorniki wodne,a w nich- karpie Koi.
Ogród Japoński założył niemiecki chemik,dyrektor generalny fabryki farb Friedrich Bayer & Carl Duisberg -Carl Duisberg w latach dwudziestych.
W 1926 roku Duisberg odwiedził Japonię,która  oczarowała go niezwykłymi ogrodami,zupełnie innymi od europejskich ogrodów.
Ciekawostką ogrodu jest herbaciarnia,ażurowa altanka,"Mikado Most"wzorowany na moście w świątyni Nikko i posągi Buddy,gejsz,smoków i latarenki.
Ogród czynny jest codziennie od 9-20,w sezonie jesiennym od 9-17.Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.
Zwiedziliśmy z mężem wiele ogrodów w których zawsze była jakaś namiastka ogrodów orientalnych,ale ogród w Leverkusen, jest dotychczas najpiękniejszym ogrodem jaki widzieliśmy.
Jest doskonale utrzymany widać dbałość o każdy element.
Znajduje się tu bardzo dużo roślin typowych dla ogrodów japońskich;złote i czerwone klony,sekwoje,azalie,rododendrony,irgi,ostrokrzewy,derenie,bambusy,papirusy,miskanty,miskanty zebrowane (moje ulubione),liliowce(nasze ulubione),runianka japońska,cleome,paprocie,hosty,krynie i moje ulubione cypryśniki błotne,a także wiele ,wiele innych roślin.
Herbaciarnia.

2 komentarze:

  1. Wspaniałe miejsce. Chciałabym odwiedzić. Tak tam nastrojowo. Śliczne zdjęcia, a Ty wyglądasz promiennie. :)

    OdpowiedzUsuń