poniedziałek, 6 czerwca 2016

Arboretum w Bolestraszycach.Arboretum Bolestraszyce zostało założone przez Jerzego Pióreckiego w 1975 roku.
Stroma skarpa dzieli Arboretum na dwa tarasy;górny i dolny.Na górnym tarasie znajduje się kaplica dworska,kolekcja piwonii,magnolii,byliniarnia i część Narodowej Kolekcji Irysów z grupy Laevigatae.
Kolekcja irysów jest imponująca od białego koloru po prawie czarny.
Na dolnym tarasie są trzy naturalne stawy z bogatą kolekcją roślin wodnych  ,bagiennych i zapierających dech w piersiach kwitnących w różnych kolorach nenufarów.
Moje pierwsze skojarzenie ze stawami z liliami wodnymi,to scena z filmu "Noce i Dnie",gdy Józef Toliboski wchodzi do stawu i zbiera naręcze nenufarów dla Barbary.To jedna z najbardziej romantycznych scen w dziejach polskiego filmu.
Będąc w tak niezwykle romantycznym miejscu nie mogłam nie oddać się romantycznym uniesieniom:)
W Bolestraszycach historia i czas współczesny przeplata się z przyrodą.
We dworze,w którym w XIX wieku mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski mieści się Muzeum Przyrodnicze gdzie prezentowane są wystawy.
W Arboretum Bolestraszyce na powierzchni prawie 29 hektarów zgromadzono kilka tysięcy,odmian oraz form roślin.Szczególną troską są tutaj otoczone gatunki wpisane na krajową Czerwoną Listę Roślin,a także historyczne odmiany drzew owocowych.
Nie sposób przejść obojętnie koło starych wysokich drzew pełnych śpiewających ptaków.
Po całym ogrodzie rozmieszczone są rzeźby i różne przedmioty z wikliny wykonane podczas Międzynarodowego Pleneru Artystycznego- Wiklina.Muzeum Przyrodnicze.
Pergole z różami,powojnikami,glicynią i aktinidią.
Kolekcja irysów.
Cienisty zakątek z paprociami.
Mały staw z roślinami wodnymi i bagiennymi ,w roli głównej cypryśniki błotne których korzenie pobierają tlen wychodząc nad powierzchnię wody,co chroni je przed gniciem.

Ścieżka spacerowa na średnim stawie.

W wiejskiej zagrodzie -piwonie.2 komentarze:

  1. Kolejne cudowne miejsce warte odwiedzenia!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie trzeba tam być.Mam do odwiedzenia ogród koło Wrocławia obiecałam to właścicielowi tego ogrodu,tylko tych cudownych miejsc jest tak dużo ,a czasu mało.

      Usuń