piątek, 17 stycznia 2014

Myślec.

Myślec leży na obrzeżach pasma Jaworzyny Krynickiej(Beskid Sądecki).
Jesteśmy najmniejszym sołectwem Gminy Stary Sącz.
Nasza wioska znajduje się na terenie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.W skład sołectwa wchodzą przysiółki;Potoki,Zapadliny,Wilcza Górka i Zagórze Myśleckie.Zagórze Myśleckie to tam gdzie znaleźliśmy na razie swoje miejsce na ziemi:)
I choć nasza miejscowość ma świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej,rowerowej ,ekstremalnej a także agroturystki to jednak takich gospodarstw nie ma- my zaczęliśmy.
Naszym atutem są wspaniałe malownicze widoki rozpościerające z wyżej położonych miejsc.
Z każdej strony obracajac się wokół własnej osi mamy coraz to inne widoki na góry,lasy, pagórki i pola.
Jak już wspomniałam w poście Myślec-Zagórze przez naszą wieś biegną dwa szlaki rowerowe zielony i czerwony tzw.Królewski Szlak Rowerowy-szlak dojazdowy do Karpackiego Szlaku Rowerowego.
W Myślcu mamy świetlicę wiejską i to tutaj spotykamy się na zebraniach by wspólnie pracować nad zmianami w naszej wsi.
Mamy dużo dróg asfaltowych i dojazdowych do pól po których można spacerować i jeździć rowerem.
Ta prowadzi do naszego Zagórza.Dalej jest jodłowy las a potem Zagórze:)


Jak to mówią każdy swoje chwali ,ale mamy najładniejsze położenie naszej miejscowości w Gminie .


Kapliczki są nieodzownym elementem krajobrazu polskiej wsi,symbolizują obecność i opiekę świętych zarówno nad mieszkańcami a także turystami coraz bardziej odwiedzającymi naszą miejscowość.


...Na rozstaju dróg
Gdzie przydrożny Chrystus stał
Zapytałeś dokąd iść
Frasobliwą minę miał
Przystanąłeś więc
Z płaczem brzóz sprzymierzyć się
I uronić pierwszy raz
W czerwone wino łzę (w wino łzę) ....
/Szczęśliwej drogi już czas/I krajobrazy które tak z mężem i synem pokochaliśmy.Kto kocha góry ,łapka w górę:)
Tajemnica lasu.
Dla każdego z nas las ma inne znaczenie dla jednych jest to spacer do lasu dla innych źródło utrzymania,zbiór grzybów czy owoców leśnych.a dla nas wszystkich las ma zbawienne działanie na nasz organizm.
Wchodząc do lasu od razu zauważamy że cichnie wiatr,pachnie żywica,ściółka leśna,grzyby.Zmienia się jego wilgotnośc i temperatura.Drzewa iglaste emanują pozytywną energią i siłą,wystarczy przytulić się do drzewa iglastego by poczuć przypływ energii i radość.
Spacer po ściółce leśnej bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm,to jest nasz darmowy najlepszy masaż stóp.Umieszczone receptory na stopie podczas poruszania się są masowane Dlatego ubierajmy do lasu obuwie z cienkiej podeszwy.
Zielony kolor drzew czy szeroka gama kolorów jesienią działają odprężająco,kojąco na nasze oczy.Wytężamy wzrok w poszukiwaniu ciekawostek leśnych,nasze oczy odpoczywają.
Las śpiewa i jest to niespotykana melodia którą usłyszymy tylko w lesie.Las szumi,wiatr który śmiga nad koronami drzew porusza je i wtedy słyszymy -las Jakże przyjemnie się wtedy czujemy,chciałoby się nawet zasnąć.
Gdy zmęczeni przycupniemy nad strumykiem słyszymy jak szemrze strumyk.I ptaki które od świtu zaczynają swoje ptasie śpiewanie,każdy z nich innym głosem ,czasem chórem.Czasem jakby się ze sobą kłóciły  i chciały pokazać -ja śpiewam najładniej -mnie słuchajcie!!!!
Dlatego dbajmy o lasy NIE ŚMIEĆMY!!!!!!
Niech będzie dla nas źródłem przyjemności relaksu.
Nasze myśleckie krajobrazy malownicze,fascynujące aż chce się krzyknąć ach i och!!!

Ilekroć podczas swoich wędrówek spotykam kury muszę im zrobić zdjęcie ja je po prostu uwielbiam:)
Kocham WIEŚ z jej urokami ,doskonałością i czasem jej brakiem.
Kocham NATURĘ i garściami czerpię to co ona mi daje.


A na obiad pierogi z serem smażone na oleju i domowe wino z malin.Dodam że smakują podobnie jak chrust Faworki.Miał być jeszcze do nich sos marchwiowo-imbirowy ale komu się chciało zrobić?Lenia trzeba wygonić w las:)


Przyjemnego oglądania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz