niedziela, 20 grudnia 2015

Niedzica i Sromowce Wyżne.


Czasem wybieramy się z mężem na wycieczki spontaniczne bez celu,gdzie nogi poniosą.
Mąż powiedział jedźmy w stronę Czorsztyna.
Odpowiedziałam że chętnie dawno w tamtych stronach nie byliśmy.
Gdy wyjeżdżaliśmy z Zagórza słońce świeciło na bezchmurnym niebie i prowadziło nas cały czas prawie do Czorsztyna i tuż przed skrętem z głównej drogi w lewo przez drogę napłynęła jak zjawa gęsta mgła.Widać było zaledwie zarysy budynków.Chcieliśmy koniecznie zobaczyć zamek o którym wiedzieliśmy że na pewno tutaj jest,a o inne atrakcje poszliśmy zapytać do punktu informacji.Tam miły pan poinformował nas że warto pojechać do miejscowości Sromowce Wyżne .
Sromowce Wyżne bardzo pozytywnie nas zaskoczyły są wspaniale przygotowane dla turystów i z mnóstwem atrakcji.
Przyciąga nie tylko jezioro Sromowskie i Czorsztyńskie które oddziela zapora Niedzica,a także wspaniałe lasy ze ścieżkami spacerowymi,piękny zamek w Niedzicy i utworzone parki,Park Miniatur Sanktuariów Maryjnych i Park Miniatur zabytków Podhala,Orawy i Spisza, niestety czynne tylko w sezonie czyli od maja do końca września,
A wielka szkoda bo dzisiaj było sporo turystów,każdy oglądał,chciał wejść, i wszyscy narzekaliśmy że niestety zobaczyć nic nie można.
Obok Karczmy Zadyma jest duży Park Linowy,zarówno karczma jak i park również były nieczynne.
To że Park Linowy nieczynny rozumiemy ,ale żeby karczma była zamknięta w niedzielę to już trudniej zrozumieć.Na szczęście pośród wielu restauracji i karczm znaleźliśmy jedną czynną w której serwują wspaniałe,pyszne potrawy.
W Sromowcach Wyżnych podobały nam się zadbane drogi z eleganckim oświetleniem i ciągnące się kilometrami chodniki ze ścieżkami rowerowymi.
To jest jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym regionie do którego warto pojechać.

Zamek w Czorsztynie.
Z górnej części zamku mieliśmy wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie:)

Sromowce Wyżne.Zapora Niedzica.
Na Zaporze Niedzica jest ciekawa atrakcja dostępna w sezonie letnim ,teraz zakryta i zabezpieczona folią.Nie wiem z jakiej kostki brukowej czy płyt jest wykonana,gdy stanie się z jednej strony wygląda jak zapadlisko,a gdy stanie się z drugiej wygląda jak wzniesienie.
Moc żywiołów.

Zamek Dunajec w Niedzicy.

W każdym zamku miejsce do tortur,nie podobało mi się ale niestety tak było ,jest i będzie.


Z Zamku Dunajec widok na zamek w Czorsztynie.

Wozownia.

Tatry.


6 komentarzy:

 1. Ech, ta piękna Małopolska, jest gdzie pojechać i co zobaczyć, nie tak jak u mnie wszędzie daleko, jedynie resztki lasu blisko...
  Wesołych Świąt urocza Ogrodniczko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że każdy region ma swój urok.
   Wesołych Świąt Ewo.

   Usuń
 2. Wioletko!,přeji Tobě a celé Tvé rodině krásné vánoce.Hlavně ať jste zdraví a ať se zase príští rok sejdete pokupě.Míša

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze wstyd mi. W Niedzicy i okolicach byłam kilkakrotnie,
  a na zamku ani raz. Muszę to nadrobić koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Mario serdecznie,jak mogłaś nie byś na zamku Mario, koniecznie musisz tam wrócić:)
   Coś mi się z komentarzami zrobiło i nie pokazuje mi się Twój komentarz do posta o moim "botaniku",przepraszam Cię bardzo,widzę go na podglądzie, a na posta nie chce się wkleić.

   Usuń