Myślecki Szlak Spacerowy-wiosenny
i tu
Myślecki Szlak Spacerowy
Dzisiaj rano wybrałam się tam znowu aby sprawdzić czy jest czysto i co nowego kwitnie czy rośnie.
I wszystko jest jak najbardziej w porządeczku.
Dla mieszkańców Nowego i Starego Sącza a także tych z okolicy którzy chcieliby do nas przyjechać komunikacją miejską aby pospacerować mam dobrą wiadomość a właściwie dwie.Ale zacznę od pierwszej.Z Nowego Sącza przez Stary Sącz jedzie do nas do Popowic autobus miejski nr 8.Na razie ma cztery kursy dziennie to tak na początek.Pierwszy przystanek w Popowicach jest tuż za mostem za rzeką Poprad i tu wysiadamy.
Druga wiadomość jest taka że na trasie naszego MSzS są atrakcje dla turystów.Po lewej stronie drogi jest na prywatnej posesji woliera dla ptaków.Można do niej podejść i obserwować ptaki a są tam :papugi,chyba kanarki,gołębie,pawie ,kaczki,ozdobne kury i jeszcze inne.
To miejsce nazwałam :Przystanek nr1-Woliera.
Po lewej stronie pod modrzewiami mamy;
Przystanek nr2 -Mrowisko.
Niestety nie znam nazwy gatunku ani nie wiem nic o tych mrówkach ale wybieram się do Nadleśnictwa po pomoc w tej sprawie i jak tylko uzyskam informacje to napiszę.
Przystanek nr 3-Ogród Marzeń czyli mój ogród który wraz z mężem postanowiliśmy udostępnić dla wszystkich turystów którzy będą chcieli w nim odpocząć czy spacerować.
Ogród czynny jest w każdą sobotę i niedzielę od godziny 10 do godziny 19.
Może się zdarzyć że czasem w niedzielę będzie czynny później ponieważ jak wiecie kochamy góry , lasy i rankiem ruszamy na szlaki górskie.
Wstęp do ogrodu jest -bezpłatny.
W bramce jest dzwonek proszę dzwonić, a zamknięta jest dlatego aby nasze ptactwo które spaceruje po ogrodzie nie wyszło na drogę.Proszę się nie wstydzić:)
Przystanek nr 4-Wawrzynek wilczełyko(Daphne mezereum)
Krzew który występuje w całej Polsce ale jest rośliną rzadką.dlatego podlega ścisłej ochronie.
Najpierw na krzewie pojawiają się różowe kwiaty które mają intensywny piękny zapach a potem liście.
Kwitnie luty-marzec.Jesienią ozdobą są czerwone owoce.
Cała roślina jest bardzo silnie trująca.
Przystanek nr 5-Wierzby głowiaste.
Wierzby te nie są ukształtowane przez naturę tylko ręką człowieka.Wiosną obcina się gałęzie zabieg ten nazywa się "ogławianiem".Wierzby te znikają bardzo szybko z krajobrazu wsi,kiedyś były sadzone przy drogach niemal w każdej polskiej wsi.Powinniśmy o nie szczególnie dbać gdyż są miejscem gniazdowania ptaków zwłaszcza dudka i pójdżki.Nie będzie wierzb zabraknie tych dwóch gatunków ptaków.Są także ważnym elementem naszej kultury od wieków były znane podania o wierzbach jako źródła płodności i mieszkania czartów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz