piątek, 28 sierpnia 2015

Karlovy Vary.


Karlovy Vary jest największym czeskim uzdrowiskiem zlokalizowanym w malowniczej dolinie nad rzeką Tepla , otoczone wzgórzami leśnymi z wyróżniającą się 600 letnia tradycją spa.Wielką wartością miasta jest bogata historia pokazująca turystom liczbę architektonicznych skarbów , które nas zauroczyły i całkowicie zachwyciły.W budynkach znajdują się przede wszystkim hotele i pensjonaty, a na parterze luksusowe sklepy(ceny porównywalne w naszych markowych sklepach).
Każdy budynek ma przepiękne rzeźby przedstawiające mityczne postaci,motywy roślinne czy geometryczne wzory.
W Karlovych Varach znajduje się 79 leczniczych gorących źródeł ,  z których bije woda mineralna, są zlokalizowane w całym mieście, a najwięcej w kolumnadach ,tych kolumnad jest pięć.Temperatura  wód jest bardzo różna od 14 stopni do 73 stopni i są dostępne dla turystów za darmo .Do wód o temperaturze powyżej 50 stopni trzeba wiele samozaparcia , żeby się ich napić, czuć wydzielający się siarkowodór, a ich smak jest słonawy i dziwny w ustach.Ale będąc tutaj trzeba koniecznie wszystkich wód spróbować , bo leczą wiele schorzeń  , pomagają również osobom powracającym do zdrowia po schorzeniach onkologicznych.W Karlovych Varach mówi się , że jeśli nie pomoże Ci woda ze źródeł, to wtedy koniecznie trzeba spróbować słynnej Becherovki której produkcję rozpoczął Jan Becher- właśnie w Karlovych Varach.
Do Karlovych Varów pojechaliśmy samochodem,za kierownicą siedziałam ja,chciałam sprawdzić jak długo będę mogła jechać bez zmęczenia , i po 10 godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy do pensjonatu , w którym wynajęłam pokój. Mąż stwierdził  , że jestem bardzo wytrzymała i może powinnam pomyśleć o następnej kategorii,nad tym się zastanowię.  W drodze powrotnej kierownica również znalazła się w moich rękach:).
Śniadania jedliśmy w pensjonacie ,  a obiady ,kolacje i desery na mieście w licznych restauracjach , z których każda ma letni ogródek.Obsługa była niezwykle szybka, sympatyczna i miła.Ceny zbliżone do naszych.
W Karlovych Varach najczęściej słyszanym językiem nie jest czeski , a rosyjski,czasem słychać niemiecki,polski rzadko.Spacerując po całym mieście naliczyliśmy łącznie z naszym , trzy samochody na tablicach rejestracyjnych z Polski.
Nad rzeką Tepla rozrzucone są liczne mostki przez które przechodzi się swobodnie , raz na jedną,raz na drugą stronę rzeki.

Sadova kolonada którą tworzy misterna konstrukcja kutych z żelaza kolumn.
Wspaniałe budynki Karlovych Varów.


Cerkiew rosyjska św.Piotra i Pawła.
Trzni kolonada.
Młynska kolonada największa z wszystkich.Na górnym tarasie jest 12 kamiennych rzeźb przedstawiających kolejne miesiące.


1 komentarz:

  1. Ahoj,krásné fotky krásného místa,ještě tam tak potkat toho Richarda Gerea :-))...Srdečně zdravím ,krásné dny Míša

    OdpowiedzUsuń