Nazwa miejscowości pochodzi od wyrazu Życzan (upragniony,życzony syn)Niestety nie wiadomo dokładnie o jakiego syna chodzi.Kiedyś te tereny były własnością królewską.
Z Życzanowa wiedzie niebieski i zielony szlak.
Zielony szlak jest szlakiem przyrodniczym nazwanym -SZLAK HRABIEGO ADAMA STADNICKIEGO który był właścicielem tych ziem należało do niego w sumie 11tys.hektarów lasu.
Z wykształcenia był leśnikiem , wielkim miłośnikiem przyrody i twórcą pierwszych leśnych rezerwatów przyrody.W sumie założył 4 rezerwaty:w Barnowcu,Łabowcu,Uhryniu i Szlachtowej w tych lasach wprowadzał nowe gatunki drzew.W Nawojowej znajduje się pałac Stadnickich który udało się potomkom hrabiego odzyskać.
Zaczynając podróż w Życznowie przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej dojdziemy po 22km do Łabowej.
Ja całej trasy nie przeszłam, na zimowy, samotny spacer po górach byłby to trochę ryzykowny spacer.Droga jeszcze oblodzona choć u nas od kilku dni hula Halny.Powiew wiosny czuć w powietrzu jak dni się wydłużą wrócę tu.
.Ale kto jeszcze nie był gorąco polecam. Już na początku trasy zauważyłam że jest niesamowicie czysto ani jednego papierka,puszki czy butelki po drodze nie znalazłam .Wielki pokłon dla mieszkańców,leśnictwa a także turystów którzy nie zostawiają po sobie śmieci.Las nie przychodzi do naszych domów,mieszkań i nie śmieci więc i my róbmy to samo.
Malownicza rzeka Poprad.
Halo,puk,puk czy tu ktoś mieszka?Cisza......
Zastanawiałam się dlaczego miejscowość Życzanów pisze się przez"ż"a Leśnictwo Rzyczanów przez "rz".
Może Leśnictwo wybrało sobie starszą nazwę Życzanowa gdy nazwę miejscowości pisano Rzyczanów.
Na prywatnym budynku z metalu wykuty jest napis Głęboki Jar i liście dębu.Bardzo mi się spodobała ta robota mistrza.Również altanka i podpory pod pnącza są z takim samym wykutym motywem liści dębowych.
Drzewa z fantazyjnie powyginanymi korzeniami idealne do fotografowania.
Powalone drzewa przez wiatr.
Nad potokiem.
I tyle do oglądania, tyle do oglądania - a wiosną będzie jeszcze piękniej
OdpowiedzUsuń